ما لعبتکانیم!

یــــا هـــو

ما لعبتکانیم و فلک لعبت باز
از روی حقیقتی، نه از روی مجاز
یک چند در این بساط بازی کردیم
رفتیم به صندوق عدم، یک یک باز

این شعر از جناب خیام !

شاعری که به نظر من هنوز شناخته نشده.

به هر حال می خوام راجع به کلمه لعبت صحبت کنم.

 لعبت بازان کسانى بوده اند که نمایش اجرا مى کرده اند و نمایش ایشان همراه با موسیقى بوده است!!

-بازى خیال یا خیال بازى یا لعبت بازی

این که ما بازیچه ایم و یه جورایی مثل عروسک خیمه شبازی می مونیم که نخ هایی که به دست و پامون وصل ِ تهش دست فلکِ لعبت  باز.

فک  کن همه ما روی صحنه وایسادیم و داریم نقش خودمون ایفا میکنیم.

این ماییم یا دست سرنوشت و فلک لعبت باز که داره مارو مجبور می کنه که نقش بازی کنیم؟

 

یاد کارتون دوران کودکیم افتادم پینوکیو

 

اون قسمتی که پینوکیو توی صحنه با عروسکای دیگه مشغول ایفای نقش بودن.

 

 

چقد حس بدی ه که فکرکنی اختیار نداری.مجبوری.

 

یه فیلسوف چینی میگه:

دیشب در خواب دیدم که پروانه ای شده ام و پرواز می کنم و آدم نیستم .حال در بیداری شک می کنم که شاید در خوابم و در واقع پروانه ای هستم که اکنون در خواب فکر می کند آدم است !!

تصور این چیزا در عین حال که حس وحشت به آدم میده و اضطراب

خنده دارم هست .شک کردن خوب اما تا یه حدی. شک تا کجا ؟؟؟

برگردیم به همون شعر خیام ،خیلی دوست دارم بدونم برداشت تو از این شعر چیه ؟؟

 

 

 

/ 13 نظر / 583 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مینو

salam kharabati..... ba hamin onvan linket konam aya? rasti fereydo0n moshiri ham ye chizaee soro0de dar rabete ba in shere khayam... bad ni ye sari be ketabesh bezani ... be karet miad... movafagh bashid.....

مهرداد خرمى

دوستان به مصراع دوم بيت اول هم توجه كنيد نكته اونجاست به حق به حق به حق اينگونه هست

دُنیاے یک نَفَر :)

کل زندگی 50درصدش جبره 50درصدش اختیار بین این دو هم چیزی وجود نداره همه چیز یا جبره و یا اختیار نمی شه شکستش و بینش رو انتخاب کرد راستی سلام دوستم

خراباتی

سلاام :) درصد بندیشو نمیدونم ولی تقریباموافقم باهات

محسن

سلام ممنون از طرح این موضوع در وبلاگتون نمخوام زیاد این موضوع رو باز کنم چون بحث مفصلیه ... فقط اینکه دو مورد مرتبط دیگر از حافظ و حتی قرآن کریم براتون میگم : حافظ می فرماید: گناه اگر چه نبود اختیار ما حافظ/ تو در طریق ادب باش گو گناه من است و یا خدا در سوره انسان میفرمایند: شما چیزی را اراده نمیکنید مگر اینکه خدا آنرا اراده کرده باشد

الف.میم

به قول دکتر الهی قمشه ای صندوق عدم وجود نداره... یعنی جایی به اسم عدم آباد نیست که ادمو بگیرن بندازن توش.... البته که خیام اینو میدونسته و همینطور که شما گفتید از مصداق صندوق در مقابل لعبتک استفاده کرده. ولی به نظر بنده میاد که بیشتر نظر خیام بزرگ کردن این ماجراست که همه چیز همین الان هست و اگر قدرشو الان ندونی بعدا همه چیز بیهوده است و چیز بزرگیو از دست دادی...... اون چیز بزرگ اسمش حقیقت هست... که به قول مولانا باید اول جا پاهارو دنبال کنی و بعد بوی خوششو و بعد که به خودش رسیدی خودتو جزیی از اون میبینی.

گوران

خیام زودتر از ما به واقعیت پی برد. در یک بی نهایت که‌ عدم نام دارد زندگی فقط یک نکته‌ کوچک است. یک لحظه‌ ما هستیم و دوباره‌ به‌ صندوق عدم بر میگردیم درست مثل زمانی که‌ نبودیم. البطه‌ باید کلمه‌ واقعیت را به‌ احتمالا تغیر داد. ما لعبدکانیم و فلک لعبد باز. یعنی ما بازیچه‌ هستیم و فلک بازیگر. میفهمم اگه‌ شعر تلخی است اما یک نکته‌ از این معنی گفتیمو همین باشد.

عالی جناب

ما همه برای اجرای نمایش خداوندی اختیار داریم و صد در صد ازادیم منتها ازادیم در یک قفس بزرگ

م

متنت فوق العاده بود همچنین شعر بسیار زیبای حکیم عمرخیام که افتخار بشریته ... مرسی دوست عزیز

پیام

این شعر توجیه محکمی دست آدم های خیانت کار و دروغ پیشه و بد ذات می دهد تا خود را تبرئه کنند با خواندن این شعر کثافت کاری و خیانت خود را موجه نشان می دهند. چاقو را در دست دیگری میدهند تا تو را بکشند و خود سرمست پیروزی به منافع خود می رسند. این شعر بیان واقعیت وجودی شرارت و پستی انسان و فلک و جهان و کل زندگی است. من از این شعر متنفرم بهم انرژی بدی می دهد.